Twój ulubieniec, nasza pasja
Anatomia psich zębów
pies wydychający zimne powietrze

Problemy zdrowotne związane z nieświeżym oddechem u psa

Nieświeży oddech u psów może być wczesną oznaką problemów z zębami. 

Tak jak ludzie, psy mogą cierpieć na choroby zębów. Jednakże nie mogą wybrać się na kontrolę u dentysty, stąd dbałość o zdrowie ich zębów jest obowiązkiem właścicieli.

Problemy zdrowotne związane z nieświeżym oddechem u psa

Ponieważ psy same tego nie powiedzą, może być ciężko stwierdzić, czy cierpią na problemy związane z higieną jamy ustnej. Stąd ważne jest, aby wiedzieć, na jakie oznaki zwracać uwagę. Nieświeży oddech u psów jest jedną z pierwszych oznak problemów zdrowotnych psa.

Są dwa główne problemy stomatologiczne związane z nieświeżym oddechem: zapalenie dziąseł i choroby przyzębia.

Zapalenie dziąseł u psów

Zapalenie dziąseł to schorzenie, które dotyka zarówno psy, jak i ludzi. Jest to reakcja zapalna dziąseł na płytkę nazębną. Zapalenie dziąseł często bywa przyczyną nieświeżego oddechu u psów. Inne skutki zapalenia dziąseł u psów to zaczerwienienie, opuchlizna, a nawet krwawienie z dziąseł.

Zapalenie dziąseł jest dość powszechne u psów – ponad 80% zwierząt w wieku powyżej trzech lat doświadcza tego problemu. Problem ten wcześniej dotyka psów-miniaturek (np. chihuahua).

Zapaleniu dziąseł u psów da się z reguły zaradzić stosując codzienną higienę jamy ustnej. Nieleczone może przerodzić się w choroby przyzębia. Najlepszym sposobem na uniknięcie problemu jest dbanie o zęby zwierzęcia, na przykład podając mu codziennie gryzak Purina® DentaLife®.

Choroby przyzębia u psów

Choroby przyzębia u psów należą do grupy problemów stomatologicznych, które wpływają na tkankę stanowiącą podporę zębów psa – jak np. dziąsła i kości szczęki.

Choroby przyzębia u psów są powodowane przez niewidoczne kieszonki gromadzące bakterie pomiędzy zębami a dziąsłami psa, co stanowi pierwszą fazę rozwoju tego rodzaju choroby.

Następnie gromadzenie się płytki nazębnej u psa, powoduje zapalenie dziąseł i wpływa negatywnie na pobliskie tkanki. Końcowym stadium choroby jest zanik kości i usunięcie zęba a w niektórych przypadkach może prowadzić do rozwoju innych schorzeń w całym ciele psa, wpływając m.in. na pracę serca, wątroby i nerek.

Istnieją czynniki, które sprawiają, że niektóre psy są bardziej podatne na choroby przyzębia są to m.in. rasa, ułożenie zębów oraz to, czy pies gryzie twarde przedmioty. Jednak podejmując pewne działania można ograniczyć to ryzyko do minimum – kluczowe znaczenie ma dbanie o czyste zęby pupila, na przykład codziennie podając psu przysmak dentystyczny Purina® DentaLife®.

Jeżeli martwisz się o zdrowie zębów swojego psa, porozmawiaj z weterynarzem, aby uzyskać dodatkowe informacje i porady.