Twój ulubieniec, nasza pasja
Purina ONE logo
Kot pijący wodę z kranu

Jak ważna jest woda w życiu kota

Purina ONE logo
Od PURINA ONE®

Mimo, że większość kotów nie przepada za kąpielami, woda w życiu kota niezwykle ważna!

Dlatego każdy opiekun powinien nauczyć się, jak skutecznie dostarczać kotu wodę każdego dnia. Żeby nasz kot, chodząc własnymi ścieżkami, nie omijał przygotowanych przez nas wodopojów…

Do czego niezbędna jest woda?

Każdy organizm żywy, w tym kota, składa się w ¾ z wody. Zarówno codzienne aktywności które widzimy, jak i te zachodzące wewnątrz naszego organizmu powodują jej zużywanie. Dlatego codziennie woda musi być uzupełniania, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie ciała naszego ukochanego kota. Niewystarczające spożycie wody może przekładać się na odwodnienie kota, które może prowadzić do obniżenia jego odporności i zwiększonej podatności na choroby. Odwodnienie wiąże się też z większym zagęszczeniem moczu w pęcherzu naszego kota, co przekłada się na łatwiejsze wytrącanie się kryształów i zwiększone ryzyko chorób dolnych dróg moczowych (powiązanych lub nie z kamicą moczową).

Dlaczego koty piją za mało?

Istnieje wiele powodów, dla których koty unikają picia wody. U podstaw leży pustynne pochodzenie kotów oraz to, że koci przodkowie pobierali wodę głównie z pokarmem. Przez to koty mniej odczuwają pragnienie. Oczywiście to, ile kot pije warunkują też kwestie indywidualne: preferencje i nawyki kota, nieprawidłowe ulokowanie wody, rodzaj poideł oraz ich czystość. Przecież nie możemy oczekiwać, że kot napije się wody, której opiekun mu nie podał…

Przede wszystkim woda musi być świeża, a jej ilość wystarczająca dla pokrycia potrzeb kota. Warto pamiętać o tym, kiedy w domu jest więcej niż jedno zwierzę. Często mogą bronić sobie nawzajem dostępu do miski oraz brudzić wodę (śliną bądź resztkami jedzenia), przez co kot może mniej chętnie pić np. z miski po psie. Tak więc pomimo obecności wielkiej miski na wodę, będzie ona obchodzona przez kota szerokim łukiem lub mało chętnie używana.

Z kolei popularne małe zestawy kocich misek, czy to z metalu czy z plastiku, mogą łatwo ulegać zanieczyszczeniu jedzeniem czy bakteriami żyjącymi w zarysowaniach miski. Zarówno niektóre rodzaje plastiku jak i metal mogą zmieniać zapach wody a nawet jej smak. Dla kotów rekomenduje się miski na wodę szklane lub porcelanowe, ewentualnie z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, aby uniknąć zmian związanych z zapachem wody. Ponadto naczynie powinno być wystarczająco szerokie, wygodne dla kota i umieszczone w miejscu, w którym kot czuje się bezpiecznie.

Wiele obserwacji wskazuje na to, że koty preferują wodę „żywą”, czyli niestojącą. Dla kotów, które wolą picie wody ruchomej warto nabyć fontannę pokojową albo zostawiać kapiący kran do czystej miseczki w umywalce (aby nie spijał wody z odpływu czy brudnych naczyń). Przeważnie jednak koty powinny mieć w domu więcej niż jedno miejsce do picia. Najlepsze będzie zlokalizowane miseczek przy ulubionym punkcie obserwacyjnym naszego kota, np. na parapecie lub blacie (niekoniecznie przy misce z jedzeniem). Każdy kot powinien mieć przynajmniej dwa różne miejsca dostępu do wody.

Ile powinien pić kot?

Nawet koty podobnej wielkości mogą mieć różne zapotrzebowanie na wodę. Wynika to z wielu czynników, z których nie zawsze wszystkie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić. Bezwzględne zapotrzebowanie na wodę można łatwo obliczyć na podstawie masy ciała kota, gdyż przeciętny kot potrzebuje pomiędzy 30 a 50 ml na kg masy ciała. Oznacza to, że kot przeciętnej wielkości (o wadze 4 kg) powinien wypić około szklanki wody dziennie.

Jednak kot pobiera wodę także z pokarmem, i to nie tylko w postaci łatwo zauważalnej wilgotności, ale także powstaje w organizmie w wyniku przemian składników pokarmowych. Warto wiedzieć, że spożywanie karm zawierających białko i umiarkowany poziom węglowodanów, wpływa na wytworzenie dodatkowych ilości wody w organizmie poprzez procesy biochemiczne. Diety bogate w tłuszcze z kolei wpływają na niższe powstawanie tzw. wody metabolicznej (Kurosad i in. 2013). Jak widać zapotrzebowanie na wodę u kota jest nieco bardziej złożonym zagadnieniem, niż tylko to ile "wlano wody do miseczki".

Zgodnie z danymi opisanymi w podręczniku dietetyki weterynaryjnej, najłatwiej obliczyć ilość koniecznej do spożycia wody przez kota, mnożąc ilość gramów rekomendowanej suchej karmy x 2,5. Ponieważ większość kotów powinna spożywać dziennie około 70 g suchej karmy (niepełna filiżanka), to przekłada się na picie około 180 ml (szklankę) wody dziennie. Jeżeli kot ma podawane jednocześnie pokarmy mokre, można uwzględnić fakt, że karma ta w ¾ swojego składu zawiera wodę, dzięki czemu obniża się potrzeba picia wody u kota wprost proporcjonalnie ze wzrostem spożycia jedzenia mokrego. Przeciętnie jedna saszetka dla kota zawiera 60-80 ml (zależnie od jej wielkości). Nawet jeżeli karmimy wyłącznie samymi mokrymi pokarmami (dziennie średnio 1 saszetka na 1 kg masy ciała kota), powinniśmy zapewnić naszemu kotu świeżą wodę w miseczce. Kot jedzący mokrą karmę lub jedzenie domowe zapewne będzie pił dużo mniej, ale musi mieć dostępne źródło świeżej wody, codziennie wymienianej.

Jak sprawić, by kot pił więcej?

Wiele osób sięga po różne triki zachęcające kota do picia wody. Uważają też, że równie dobrze będzie podać kotu rosół, jaki i mleko do picia w zamian. Te ostatnie strategie są zdecydowanie nie polecane, gdyż tworzą nieprawidłowe nawyki u kota, jednocześnie zwiększają ryzyko chorób układu wydalniczego swoim brakiem zbilansowania składników mineralnych. Jak wszystkie oseski, większość kotów traci zdolność prawidłowego trawienia mleka i z łatwością fermentuje ono w jego jelitach.

Jeżeli chcemy podawać produkty nabiałowe kotu, należy robić to regularnie w niewielkich ilościach, aby utrzymać zdolność do jego tolerancji przez dorosły organizm. Podanie kotu mleka, jest jak przekąska dla ludzi, to symboliczny smakołyk. Dlatego nie należy podawać kotu więcej niż 1-2 duże łyżki nabiału dziennie (w tym mleka). Dodając cokolwiek do kociej wody, musimy pamiętać o zwiększonym ryzyku jej psucia się i konieczności zapewnienia alternatywnego czystego źródła wody.

Na początek dokładnie sprawdź jaka jest wielkość misek na wodę i jedzenie Twojego kota, i czy rzeczywiście w ciągu dnia dostaje on tyle, ile powinien. Większość kotów pije prawidłowo, o ile ma ku temu szansę: stały dostęp do czystej, świeżej wody, w czystych naczyniach umiejscowionych w bezpiecznych dla niego miejscach. W trosce o zdrowie Twojego kota, obserwuj jak Twój kot pije i wprowadzaj zmiany odpowiadające na jego potrzeby.

Leczenie odwodnienia u weterynarza

Jeżeli żadna z powyższych porad nie przyniosła oczekiwanego rezultatu, natychmiast skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Niepodejmowanie działań w przypadku braku picia wody przez kota może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego też ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z profesjonalistą. Lekarz weterynarii będzie w stanie dostosować plan leczenia lu dietetyczny, aby pomóc Twojemu kotu wrócić do zdrowego nawyku picia wody i zapobiec poważnym konsekwencjom odwodnienia. 

Kluczowe zagadnienia związane z piciem wody:

  • Wybór miski na wodę
  • Wybór miejsca na miskę z wodą
  • Świeżość wody
  • Ruch wody
  • Kontrola ilości jedzenia suchego
  • Uwzględnienie ilości jedzenia mokrego